Ondřej Šika.cz - Moje IT & DevOps Školení: Docker, Kubernetes, Gitlab CI, Rancher, Terraform, Prometheus, Proxmox, Ansible

Adam Smith: Bohatství Národů

Na Alze jsem 2. 4. 2018 pořídil Bohatství Národů (i když je zdarma k dispozici zde https://bit.ly/2nBSY6Y) a dnes, po více než čtyřech měsících, jsem ji konečně dočetl.

Začátkem musím říct, že pokud má být ve škole (a nebavme se o tom zda má být škola) nějaká povina četba, pak by rozhodně měla zahrnovat Bohatství Národů.

Adam Smith v knize popisuje jak vznikly peníze a finanční svět, který předcházel tomu dnešnímu (do roku 1776), i když prvky jako státní dluhy vidíme i dnes. Rád bych aby někdo napsal pokračování od roku 1776 do dneška.

Čtenář po přečtení knihy pochopí, že pro všechny je nejlepší volný trh a všeobecná svoboda. Adam Smith sice obhajuje daně, ale zároveň řeší jejich výši, která podle něj (i v době kdy psal knihu) dost vysoká.

Některé věci se posunuli k lepšímu, neplatíme desátky církví, nemáme tolik vývozních a dovozních zákazu, ale pořád máme hromady cel a regulaci.

Doporučují k přečtení všem kteří pochybuji o kapitalizmu a těm kteří se chtějí dozvědět jak se trh dostal (skoro) až do soucastnosti. Za mě je to základní literatura, kterou by měl člověk přečíst.

Show Comments

Get the latest posts delivered right to your inbox.