Ondřej Šika.cz - Moje IT & DevOps Školení: Docker, Kubernetes, Gitlab CI, Rancher, Terraform, Prometheus, Proxmox, Ansible

Dominik Stroukal: Ekonomické bubliny

Právě jsem dočetl Dominikovu knihu ekonomické bubliny. Ze začátku musím říct, že skvěle popisuje jak fungují hospodářské cykly a krásné popisuje jak bubliny vznikají.

Jak vznikly peníze a jak vznikly papírové peníze jsem se dočetl již v knize Bohatství Národů od Adama Smitha kde krásné vysvětluje finanční systém a systém vytváření nových peněz, do roku 1776 (kniha je z roku 1776 a pořád aktuální). Dominik ale popisuje jak peníze fungují dále až do soucastnosti (2018).

Velmi krásné popisuje jak nové peníze vznikají, ne jen inflaci a vytvářením národními bankami, ale i komerčními. Ukazuje jak funguje dluh a vše velmi čtivou formou.

Z každé krize plynou poučení, Dominik v knize popisuje a zároveň říká, že lidé a hlavně vlády se moc neponaučili. Poslední krize vznikaJi "tisknutím" peněz a řešením bylo další tisknutí.

Také popisuje že se lidé nechovají iracionálně, že naše chování dává smysl a že představa že selhává volný trh je zcestná, protože svět peněz rozhodně není volný trh.

Kniha je skvěle ocitována, většinou zdrojů co jsou v knize uvedeny bych si moc rád přečetl, bohužel na to není čas.

Díky Dominiku, za skvělou knihu a čtení!

Knihu můžete koupit na https://www.grada.cz/ekonomicke-bubliny-10522/

Show Comments

Get the latest posts delivered right to your inbox.