Ondřej Šika.cz - Moje IT & DevOps Školení: Docker, Kubernetes, Gitlab CI, Rancher, Terraform, Prometheus, Proxmox, Ansible

Fried, Hansson: Restart

Tato knížka (v originále Rework) je o podnikatelském minimalismu. Je od autorů nástroje Basecamp a open source frameworku Ruby on Rails, kluků z firmy 37signals (teď Basecamp). Již jednou jsem ji četl, ale jak to tak bývá, po pár letech si na informace z knihy vzpomínám jen matně.

Mě, jako minimalistu, tento přístup zajímá. Já sám podnikám celkem minimalisticky, ale pravdou je, že mám problém k sobě sehnat lidi podle mých požadavků (zda jsou správné, to je věc druhá).

Knížka je plná rad co dělat a hlavně toho, co nedělat. Ať se jedná o zavděčení se každému, zůstávání v práci dlouho do noci, a nebo příjímání každé nabídky. Autor v knize radí, že je dobré rozpustit ego velkých týmů, porad a nablýskaných kanceláří. Že malé týmy jsou efektivní a mohou konkurovat velkým zkostnatělým korporacím. To, že jste malý není nevýhoda, ale výhoda. Můžete experimentovat. Ukazuje jasný názor na porady a plánovaní, jaké mají skutečně vliv na Váš projekt.

K této knížce mě napadl citát, ani už nevím od koho nebo odkud:

Malá firma je úspěšná, protože se snaží dělat jednu věc jednoduše. Poté vyroste a snaží se dělat všechny věci složitě. Tím vytváří prostor dalším malým firmám.

Knížku doporučuji malým podnikatelům, jak začínajícím, tak i těm, kteří jsou stále malí, ale mají tendenci růst (k zamyšlení, zda rostou správným směrem).

Knížka je velmi krátká, přečetl jsem ji cca za 4 hodiny koncentrovaného čtení.


Koupit: https://www.melvil.cz/kniha-restart/
Knížku rád půjčím: https://distlib.com/ondrejsika/168/

Show Comments

Get the latest posts delivered right to your inbox.