Ondřej Šika.cz - Moje IT & DevOps Školení: Docker, Kubernetes, Gitlab CI, Rancher, Terraform, Prometheus, Proxmox, Ansible

Matthew Walker: Proč spíme

Po přečtení Bohatsví Národů jsem se rozhodoval do jaké knihy se pustím a bylo jich na výběr mnoho. Pořád jsem kolem sebe slýchal (hlavně na twitteru) samé pozitivní recenze na knížku Proč spíme a hodně lidí říkalo že je dost zásadní. I když jsem po více než 1000 stránkách té předchozí chtěl něco tenčího co nebudu číst 4 měsíce, přeci jen jsem se odhodlal pro tuto 400 stránkovou knížku.

A udělal jsem dobře, přečetl jsem ji takřka jedním dechem za cca týden a kousek.

Knížka mě velmi zasáhla, jako většina lidí jsem spánek podceňoval a hlavně zanedbával. Od prvních stránek jsem si začal uvědomovat jak je zanedbávání spánku špatně a jaký má dopad na moje zdraví i krátkodobou produktivitu.

První co jsem udělal aniž bych knihu ještě dočetl je fakt, že jsem začal spát déle a přestal jsem používat budík, když to není nezbytné nutné. Už nechci své tělo připravovat o spánek, důležitý proces který souvisí snad se vším, od učení po imunitu.

V knize jsou také rady na zlepšení spánku, myslím že to se týká každého - každý chce usnout dříve a vstávat čerstvější a odpočatý. Praktické rady jako snižování teploty na noc, vyhýbání se večer modrému světlu (cti neracuj na počítači dlouho do noci) a večerní horká sprcha (na místo studené) jsou věci, které téměř okamžitě zlepší vás spánek.

Myslím, že je to asi nejzásadnější kniha o zdaví kterou jsem četl.

Knihu rozhodně doporučují, odkaz na Melvil eshop zde: https://www.melvil.cz/kniha-proc-spime/

Tu svoji rád svoji půjčím.

Show Comments

Get the latest posts delivered right to your inbox.